Zakaj bi v izobraževanju sploh uporabljali sintetične vsebine?
Trend izobraževanja v vseh segmentih je v personaliziranem pristopu. Če želimo personalizirane vsebine na skalabilnem nivoju, moramo uporabiti napredna orodja, saj imamo omejeno število učiteljev, profesorjev, mentorjev … da ne bo pomote, ne govorimo, da bodo orodja, ki uporabljajo umetno inteligenco, izpodrinila učitelje, ampak govorimo o tem, da bodo imeli učitelji na voljo orodja, ki jim bodo omogočala, da se bodo lahko še bolj kvalitetno ukvarjali z učenci in to v širšem obsegu. To velja na vseh nivojih naše učne poti, od osnovne šole, do učenja odraslih. In tukaj nam zelo pomaga sintetična vsebina, saj jo lahko hitro prilagodimo, nadgradimo, spremenimo, dopolnimo ...
Sintetični glasovi so vedno boljši
"Ta glas je še ful robotski!" Alexa, Siri in Nadja, ne bodite užaljene, nič osebnega ne mislimo s tem. Velikokrat je prisoten ravno pomislek, da je glas preveč robotski in neoseben. Delno bo to držalo, ampak tehnologija se tako hitro spreminja, da lahko že v bližnji prihodnosti pričakujemo zelo dober približek človeškemu glasu … Velik napredek se je zgodil nekaj let nazaj, ko je Google predstavil WaveNet in ponudil umetne glasove, ki so že zelo blizu človeškemu. Sintetičen glas odpira tudi povsem novo področje, ko bodo znani igralci, bralci, voditelji,,.. posodili svoj glas. Kot Slovenci seveda upamo, da se bo Sebastijan Cavazza zmenil za dobro nadomestilo za avtorske pravice in posodil svoj glas, da ga bomo lahko uporabili.
Največja prednost takšnega glasu je, da se ta glas nikoli ne utrudi in ima na voljo neskončno mnogo časa. Predstavljajte si učitelja, ki mora vsakemu učencu na malce drugačen način povedati vsebino, jo večkrat ponoviti, uporabiti čim več možnih praktičnih primerov in to v vseh evropskih jezikih. Žal smo tukaj ljudje omejeni in en učitelj se lahko kvalitetno ukvarja z omejenim številom učencev, kljub želji, da bi pomagal čim več učencem.
Naša učiteljica govori slovensko!
Na voljo imamo več text-to-speech storitev v oblaku. Sintetizator govora (TTS) samodejno pretvarja besedila v naraven in razumljiv govor. Pri razvoju naše platforme za pripravo izobraževalnih vsebin v angleškem jeziku uporabljamo Google-ovo in Amazon-ovo tehnologijo. Kaj pa slovenščina? Ponosni smo, da lahko rečemo, da naša učiteljica govori tudi slovensko. Odločili smo se, da uporabimo sintetizator govora eBralec, ki ga je razvilo slovensko podjetje Alpineon (http://www.alpineon.si/). Z njihovo rešitvijo in implementacijo v našo platformo je naša učiteljica spregovorila v slovenščini. Tako se nam odpira nov horizont priprave izobraževalnih vsebin v slovenskem jeziku. Hkrati pa želimo v svoj razvoj vključiti tudi slovensko znanje in s takimi povezavami smo na dobri poti.