Zaledni sistemi in podatkovne baze
Poznavanje zalednih sistemov in podatkovnih baz je znanje, ki ga potrebujete, ko osvojite znanje za postavitev spletne strani oz. njenega dela, ki ga uporabnik vidi.
Sistem, ki deluje v zakulisju in ga uporabniki ne vidijo, imenujemo zaledni del (back-end). V tem delu se shranjujejo podatki, računajo cene izdelkov, pošiljajo sporočila prijateljem, ...
Podatki se shranjujejo in pridobivajo iz baz podatkov. Dandanes, za shranjevanje teh baz podatkov, pogosto uporabljamo rešitve v oblaku, kot sta MS Azure ali AWS.
Naučiti se morate, kako upravljati s podatki v podatkovnih bazah z uporabo jezika SQL (strukturiran poizvedbeni jezik) ali programskih vmesnikov za dostop do NoSQL baz (uporabljajo MongoDB, Firebase in drugi).
V zadnjem času je popularen tudi GraphQL, ki je namenjen poizvedbam direktno na API-ju (programskem vmesniku za strežnike). GraphQL briše mejo med zalednim sistemom in uporabniškim vmesnikom, saj lahko front-end programer naredi svojo poizvedbo, brez implementacije na strežniku.
Kot programer zalednih sistemov se morate naučiti tudi, kako graditi JavaScript aplikacije zunaj brskalnika, s pomočjo priljubljenih platform kot je Node.JS. Tako boste ustvarili bolj dinamično spletno stran. Prednost je, da boste lahko uporabili znanje JS za delo na zalednem sistemu.
Ker boste programirali z JS, je pomembno tudi, da se naučite, kako ustvariti zapis JSON (JavaScript Object Notation), ki se uporablja za komunikacijo med brskalnikom in strežnikom.
Mobilna aplikacija potrebuje iste podatke kot spletna stran, zato se boste morali naučiti ustvariti API (vmesnik uporabniškega programa). Z njim boste omogočili dostop do strežnika in vzpostavili nadzor nad dostopi, pripravili znane poizvedbe, dodajali zapise,... za spletno stran in druge aplikacije.
Potrebno osnovno znanje za zaledne sisteme: